Vyberte stránku

Bře 6, 2024

autor:

4 jednoduché kroky, jak připravit sekačku na novou sezónu

Slunce svými paprsky už začíná probouzet přírodu k životu a zahrádkářská sezóna je v plném proudu. Přichází doba, kdy budeme muset probudit sekačku ze zimního spánku a pustit se do prvního sečení. Dříve však, než začneme prvně sekat trávu, měli bychom provést základní údržbu. Proto pro vás přinášíme několik tipů, na co si dát pozor a co vše je potřeba udělat před prvním nastartováním vaší zahradní sekačky.

Krok za krokem

Nejen po zimě, ale po každém sečení, bychom měli sekačku důkladně očistit. Zahradní sekačku otočte vzduchovým filtrem směrem nahoru a vymeťte zbylou trávu košťátkem nebo rukou v rukavici. Soustřeďte se především na čištění kolem čepelí, kde hrozí ucpání sekačky, které může ovlivnit její chod a kvalitu sečení. 

Ztrácí sekačka na výkonu? Zkontrolujte vzduchový filtr

I taková obyčejná věc, jako je zanesený vzduchový filtr, může ovlivnit celkový výkon zahradní sekačky. Poznáte to snadno, sekačka je postupem času méně výkonná, špatně se startuje a nebo se může objevit kouř z výfuku. Filtr, ať už papírový nebo pěnový, se nachází na opačné straně olejového uzávěru a měl by se kontrolovat minimálně jednou, nejlépe dvakrát za sezónu. U filtrů papírových doporučujeme výměnu za nový. Výměna pěnových filtrů je o malinko složitější, při výměně musíte myslet na to, že nový filtr je zapotřebí před instalací napustit čistým motorovým olejem.

Nejčastější závadou bývá špatný stav nebo nízká hladina oleje

Tak jako u auta, tak i u zahradní sekačky je nutné kontrolovat hladinu a stav oleje. Množství oleje by mělo odpovídat provozní náplni motoru. Jednoduše otevřete víko oleje a zkontrolujte měrku. Pokud je hladina oleje nízká, nedolévejte ho, ale vyměňte. Nečistoty, které by mohly být usazeny v motoru se výměnou oleje odstraní. Výměna je jednoduchá, ale pokud si na to přeci jen netroufnete, odvezte sekačku do nejbližšího servisu, kde vám olej vymění mávnutím proutku. Nezapomeňte i na barvu oleje, která by měla být zlatohnědá a bez kalu.

Trávník jako ze škatulky

Dokonale nabroušený žací nůž je základem pro krásně a rovně střižený trávník. Slehlá neposečená tráva vám napoví, že je nůž tupý nebo poškozený. V tom případě ho můžete nabrousit pomocí úhlové brusky. Pokud je žací nůž mechanicky poškozený a jsou na něm viditelné rýhy a trhliny, jednoduše ho vyměňte za nový. Dejte však pozor na správné vyvážení a dotažení. Pokud dopřejete vaší sekačce pravidelnou údržbu, nejen, že prodloužíte její životnost, ale zároveň ušetříte vaší peněženku.

Fotografie od uživatele Skitterphoto ze služby Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles