Vyberte stránku

Dub 28, 2024

autor:

Dřevní štěpka: Všestranný pomocník pro kutily i zahradníky

Dřevní štěpka, vedlejší produkt dřevařského průmyslu, se v posledních letech stává čím dál oblíbenějším materiálem pro kutily i zahradníky. Její variabilita a nízké náklady z ní dělají ideální řešení pro celou řadu projektů. V tomto článku se podíváme na nejčastější využití dřevní štěpky a poradíme vám, jak ji správně vybrat a skladovat.

1. Využití v zahradě

  • Mulčování: Dřevní štěpka je ideální materiál pro mulčování záhonů a stromů. Chrání půdu před vysycháním, reguluje růst plevele a postupem času se rozkládá, čímž obohacuje půdu o organickou hmotu.
  • Cesty a chodníky: Dřevní štěpka se dá také použít na zpevnění zahradních cest a chodníků. Je to levnější a ekologičtější alternativa k dlažbě a asfaltu.
  • Okrasný materiál: Barevná dřevní štěpka se hodí i jako dekorace zahrady. Můžete ji použít k oddělení záhonů, vytvoření skalniček nebo k obložení stromů a keřů.

2. Využití v dílně

  • Palivo: Dřevní štěpka se dá spálit v kotlích na biomasu a slouží tak k vytápění domů a dílen. Je to obnovitelný zdroj energie, který šetří životní prostředí.
  • Podpalivo: Dřevní štěpka se hodí i jako podpalivo do krbů, grilů a zahradních ohnišť.
  • Výroba dřevěných briket: Z dřevní štěpky se dají vyrobit dřevěné brikety, které jsou kompaktnějším a efektivnějším palivem než samotná štěpka.

3. Jak vybrat dřevní štěpku

Dřevní štěpka se vyrábí z různých druhů dřeva a v různých frakcích. Při výběru štěpky je důležité zohlednit účel, pro který ji budete používat.

  • Druh dřeva: Pro mulčování a dekorace se hodí štěpka z měkkého dřeva, jako je borovice nebo smrk. Tvrdé dřevo, jako je dub nebo buk, je vhodnější pro spalování a výrobu briket.
  • Frakce: Velikost štěpky se udává v milimetrech. Pro mulčování a dekorace se hodí štěpka s frakcí 10-20 mm. Na cesty a chodníky je vhodnější štěpka s frakcí 20-40 mm. Pro spalování a výrobu briket se používá štěpka s frakcí 5-10 mm.

4. Skladování dřevní štěpky

Dřevní štěpku je ideální skladovat na suchém a větraném místě. Pokud ji budete skladovat venku, zakryjte ji plachtou, abyste ji chránili před deštěm a sněhem. Mokrá štěpka se plísní a hnije.

Tip: Dřevní štěpku si můžete vyrobit i sami ze zahradního odpadu, jako jsou větve a stromky. K tomu budete potřebovat štěpkovač.

Dřevní štěpka je všestranný a užitečný materiál, který má mnoho využití v dílně i na zahradě. Díky nízké ceně a dostupnosti je ideální volbou pro kutily i zahradníky, kteří chtějí šetřit peníze a zároveň chránit životní prostředí.

Image by Irina from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles