Vyberte stránku

Bře 12, 2024

autor:

Jak správně nabrousit řezbářské dláto

V minulém článku věnovaném řezbářství jsme vás seznámili s hlavními druhy dlát a základním kritériem jejich výběru. Nic ovšem nevydrží věčně, proto se jistě i vy časem dostanete do situace, kdy nástroj již dřevem neproniká jako nůž máslem, namísto toho jej okusuje a vznikají třísky. Řešení vám nabídneme na následujících řádcích, kde vám poradíme, jak dláto správně nabrousit, aby získalo odpovídající ostrost.

Pravidelná údržba je základ

Nářadí obvykle přichází z dílny výrobců na pulty obchodů ve vynikajícím stavu. Nemusíte tedy řešit žádné úvodní broušení a zpočátku půjde vše jako na drátkách. Jenže pravidelnou a intenzivní prací dochází k postupnému opotřebování a otupení oceli. V takovém okamžiku již zasáhnout musíte, protože hrozí jednak znehodnocení drahocenného dřeva, jednak poškození či zničení samotného nástroje.

Dláto po skončení práce důkladně očistěte a uložte do kufříku. Jestliže se vám zdá, že není tak ostré jako na začátku, na nic nečekejte a proveďte potřebné úkony. Odvděčí se vám za to efektivitou a dlouhou životností.  

TIP: Jak se zorientovat ve světě dlát

Unavený břit obtáhněte na kůži

Vzpomínáte se slzou v oku na klasické kosení trávy? Jistě víte, že jednou za čas bylo zapotřebí ostří naklepat a tím jej zcela zregenerovat. Ne vždycky to ale bylo nutné, a proto ženci nikdy neopomenuli vzít do kapsy ocílku. Tímto kovovým či diamantovým brouskem stačilo břit několikrát obtáhnout a čepel byla jako nová. Podobný systém je dodnes využíván u kuchyňských nožů.

Velmi podobně funguje i údržba dlát. Zejména při velmi intenzivním řezání se mnohdy stane, že se ocelová čepel „unaví“ a proniká materiálem stále obtížněji. Není zapotřebí hned přistupovat k náročnému procesu broušení. Stačí vzít kožený řemen a dláto jím obtáhnout. Ostří se částečně obnoví a vy můžete nerušeně pokračovat v práci. Jedná se však o dočasné řešení a postupem času přestane zabírat úplně…

Broušení navrátí ostrost se vším všudy

Pociťujete při práci problémy a obtahování na kůži již nijak zvlášť nezabírá? Únava materiálu je s největší pravděpodobností natolik výrazná, že nezbude než přikročit ke komplexnímu broušení. Provedete-li jej poctivě, bude ocel působit, jako by právě vyšla z výrobní linky.

Broušení zahrnuje hned několik kroků od nejhrubšího po nejjemnější. Je-li čepel příliš poškozená, doporučujeme ji nejprve nahrubo zbrousit na klasické brusce. Následuje ruční broušení na karborundovém brousku. Velké finále potom patří belgickému kameni nebo břidlicí.

Rádi byste dláto vrátili do takřka původního stavu? Chopte se ještě arkansasu – nejjemnějšího brusného kamene na světě – a pořádně čepel vydrhněte. Známky únavy pomůže odstranit obtažení na kůži, kterým je celý komplikovaný proces ukončen.

Obecně nedoporučujeme broušení zbytečně přehánět. Pusťte se do něj až v momentě, kdy obtažení na kůži nemá žádný efekt a čepel materiálem proniká jen s velkými obtížemi. Dláto nelze brousit donekonečna a časem se stejně nevyhnete nákupu nového kousku.

Image by wayne fenwick from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles