Vyberte stránku

Bře 13, 2024

autor:

Jaké čerpadlo do studny a které na zavlažování? Vyberte to správné!

Máte na pozemku hlubokou studnu a chcete vodou z ní zalévat? Přišla velká voda a zatopila vám sklep? Nebo jen chcete vypustit bazén či přečerpat vodu z jedné nádrže do druhé? K tomu budete potřebovat ponorné, povrchové nebo kalové čerpadlo. A my vám teď přinášíme malou rekapitulaci toho, podle jakých kritérií si čerpadlo vybrat a na co si dát pozor.

Podle čeho čerpadlo vybírat?

Důležité je si uvědomit, k čemu chceme čerpadlo používat, do jaké výšky a vzdálenosti a odkud budeme kapalinu čerpat. Běžná zahradní čerpadla lze rozdělit na ponorná a povrchová. A teprve při správném výběru bude čerpadlo plně funkční a my budeme s jeho prací spokojeni. 

Hlavní parametry:

Průchodnost nečistot

Mírně znečištěnou kapalinu a odpadní vodu hravě vyčerpá menší kalové čerpadlo. Pokud chceme čerpat silně znečištěnou vodu použijeme čerpadlo kalové. Pro přečerpávání relativně čisté vody ze studny nebo bazénu nám skvěle poslouží ponorné čerpadlo. 

Výtlak

Ten nám značí, do jaké výšky dokáže dané čerpadlo kapalinu vytlačit. Při výběru se nezajímáme pouze o maximální výtlak, ale měli bychom se zaměřit na výkonovou charakteristiku čerpadla. Ta udává, jaký bude mít čerpadlo průtok pro danou výšku.

Průtok

Průtok nám signalizuje, kolik kapaliny pro danou výšku dokáže čerpadlo přečerpat. Tento parametr je důležitý především v případě, že se chystáme čerpat vodu z podzemních hlubinných nádrží nebo ze studny.

Nejběžnější druhy čerpadel

Kalové čerpadlo

Kalové čerpadlo slouží k odčerpávání velmi silně znečištěné vody, např. voda z naplavenin, jezírek, odpadní vody nebo kapalin, které obsahují pevné částice kalu. Při výběru kalového čerpadla je důležitý údaj – maximální průchodnost pevných částic. Ta nám udává, jak veliké nečistoty mohou čerpadlem projít bez jeho ucpání. Nejpoužívanější jsou čerpadla s průchodností 5 až 50 mm velkých částic. K čerpání kapalin s velkými vláknitými nečistotami, jako jsou utěrky, hadry, plastové sáčky aj., je vhodné kalové čerpadlo s řezacím zařízením. To nečistoty rozmělní a proto projdou čerpadlem snáze ven. Doporučujeme zvolit čerpadlo s plovákovým spínačem, který čerpadlo automaticky zapne nebo vypne, dle úrovně hladiny kapaliny.

+ Vhodný pro odčerpání velmi znečištěné kapaliny

+ Plovákový spínač automaticky zapíná i vypíná čerpadlo

+ Drtič nečistot rozmělní i velké vláknité nečistoty

– Výkonnost klesá s přečerpávací výškou a délkou hadice

– Výtlak je omezený možnostmi čerpací turbíny

Ponorné čerpadlo

Pro přečerpání vody z velké hloubky využijeme čerpadlo ponorné. Pokud chcete zalévat záhony a květiny na zahradě či chalupě ze studny nebo vrtu, je toto čerpadlo tou pravou volbou. Důležitým parametrem je průtok čerpadla, který je udáván v litrech za hodinu a maximální ponorná hloubka. Ta značí hloubku, do které lze čerpadlo bezpečně ponořit, aby bylo dostatečně výkonné.

+ Málo náchylné k poruchám

+ Vhodné k čerpání vody ze studny a vrtů

+ Plovákový spínač automaticky zapíná i vypíná čerpadlo

– Výkonnost klesá s přečerpávací výškou a délkou hadice

– Citlivé na znečištění

Povrchové čerpadlo

Ideální pomocník při zavlažování zahrad postřikovačem nebo postřikovací pistolí je povrchové čerpadlo. To se chlubí vysokým tlakem i průtokem za relativně nízkou cenu. Vodu nasává pomocí savice nebo nasávacího potrubí a pokud jej doplníme o nádrž a tlakový spínač, jednoduše získáme domácí vodárnu. Povrchové čerpadlo dokáže vysát vodu z výšky až 8 metrů, odčerpá vodu z bazénu nebo přečerpá vodu z jednoho sudu do druhého. Pozor dejte před prvním spuštěním čerpadla, kdy je nutné zalít z vrchu turbínu vodou, aby neběžela naprázdno ve vzduchu a nasála vodu.

+ Možnost použití v zavlažovacích systémech

+ Vhodné pro jednorázové přečerpání

+ S nádrží a spínačem lze použít jako domácí vodárnu

– Omezená nasávací výška max 8 m

– Složitější manipulace

– Nutno chránit před mrazem a povětrnostními vlivy

Image by Gregory Beaty from Pixabay

Hledáte spolehlivé řešení pro čištění vody? Objevte širokou nabídku filtrů a systémů Sartorius a zajistěte si čistou a kvalitní vodu pro váš domov i průmysl.

About the autor:

administrator

administrator

More Articles