Kdo by neznal rybičku? Tento kapesní nůž jsme používali už jako děti. Kapesní nůž se stal velmi praktickým pomocníkem, který našel své místo jak v domácnosti, tak především při pobytech v přírodě. Právě funkce, že lze nůž zavřít, z něj dělá užitečný nástroj, který můžete mít neustále na dosah. Kapesní nůž můžeme rozdělit na dva typy, multifunkční nůž a klasický zavírací nůž. Pojďme si je blíže představit.
Multifunkční zavírací nůž
Říká se, že každej správnej chlap by měl mít nůž. Možná vás zprvu napadne nůž kuchyňský, ale hned poté vám na mysl přijde multifunkční nůž švýcarského typu. Nožík v tradičním provedení disponuje několika užitečnými nástroji. Některé jsou snadno pochopitelné, u některých můžeme chvilku dumat, k čemu vlastně slouží.
Neuvěřitelná výbava
Multifunkční kapesní nožík bude pravděpodobně vybaven pinzetou, která se může v některých situacích hodit, tak i párátkem. Tím hlavním, co nás asi nejvíc zajímá, je samotný nůž. Ten by měl být ostrý a správně nabroušený. S takovým nožem hravě nakrájíme potraviny, přeřízneme tenčí lano, ořežeme klacek na opékání vuřtů nebo odkrojíme nožičky hub při houbaření. Kromě velkého nože se zde nachází i nůž menší, vhodný na jemnou práci. Jako další nástroj bývá šikovný otvírák na konzervy. Bezpochyby se bude hodit i přiložený otvírák na lahve a vývrtka. Ostatní nástroje, jako je šroubovák, očisťovač drátů, šídlo na prošívání kůže, výstružník na vyvrtání díry do dřeva nebo plastu, nůžky, kleště, pilka či pilník nevyužijete tak často, ale člověk nikdy neví. Očko na zavěšení nože je jen příjemným a praktickým doplňkem nože.
Zavírací kapesní nůž
Jednoduchý a účelný, takový je klasický zavírací nůž. Ty kvalitnější nože jsou sice dražší, zato s nimi při pobytu v lese jednoduše useknete i silnější větev nebo naštípete poleno. Na výběr je ze spousty druhů, od loveckých, mysliveckých, survival až pro běžné použití. Záleží jen na vás, k čemu budete nůž používat.
Čepel
U kapesních nožů je velmi důležité, z jakého materiálu a o jaké délce je čepel vyrobená. Čepel nože může být vyrobená z vysoce kvalitního uhlíku (karbonu), tak i z nerezové oceli o různé tvrdosti. Čím tvrdší je ocel čepele, tím je déle ostrá, ale zároveň se hůře brousí. Uhlíková čepel oproti té nerezové lépe drží ostrost a snáze se brousí, avšak je náchylnější ke korozi, a proto náročnější na údržbu.
Rukojeť
Rukojeť může být dřevěná, ale i plastová nebo kovová. U dřevěných rukojetí se můžeme často setkat s jedinečnou kresbou. Důležité je, aby vám rukojeť skvěle padla do ruky a neklouzala. Teprve poté budete mít jistotu, že se při manipulaci s nožem neporaníte. Některé kapesní nože bývají na rukojeti vybaveny pojistkou proti nechtěnému otevření i zavření.
Ostří
Nůž bychom měli vybírat i podle typu ostří. To může být hladké, vroubkované nebo kombinované. Nejběžnějším typem je čepel s hladkým ostřím. Hodí se na řezání všelijakých materiálů, ale dokáže si poradit i se sekáním dřeva. Vroubkovaná čepel lehce přeřízne lano i kůži, ovšem dřevo s ní nenaštípete. A na závěr kombinace hladkého a vroubkovaného ostří v sobě spojuje výhody obou typů. Avšak manipulace s kombinovaným ostřím není moc pohodlná a praktická.
Doplňky
Praktickou vychytávkou, která vás potěší, je klip nebo pouzdro, které jednoduše upevníte na opasek nebo batoh. Díky tomu budete mít nůž neustále při ruce. Některá pouzdra jsou navíc obohacena o křesadlo nebo diamantový brousek, s kterým bude váš nůž vždy dokonale připraven k použití.
Autor/ka fotografie: Rachel Claire: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruka-stul-pohled-shora-kapesni-nuz-5531411/