Vyberte stránku

Bře 22, 2024

autor:

Jaro je tady! Čas, kdybychom se měli postarat o náš trávník

Krásný trávník je bezpochyby ozdobou každé zahrady a péče o něj nemusí být žádná věda. Zejména, když k tomu máte kvalitní vybavení. S čím začít a co udělat pro to, abychom měli v létě trávník, který nám budou sousedé závidět?

Vertikutace je ozdravnou kůrou pro každý trávník

Začátek jara je doba, kdy se tráva začíná zelenat a růst. To je nejvhodnější období pro vertikutaci trávníku. Vertikutátor vyhrabe starou tlející trávu, provzdušní půdu, která pak lépe přijímá vláhu a živiny a naruší a rozřeže travní drn, který začne oddénkovat a tráva začne houstnout. V neposlední řadě nám pomůže v boji proti mechům. Manipulace s ním není nijak složitá, pouze si uzpůsobíme madla tak, aby se nám dobře držela, nože nastavíme na hloubku 0,5 cm a můžeme se pustit do práce. Na menších plochách si vystačíme s vertikutačními hráběmi. Po vertikutaci je potřeba holá místa dosít osivem, abychom trávník zahustili. 

Sečení dělá trávník

Pravidelným sečením podporujeme odnožování trav, a tím vytváříme ten správně hustý trávník. Trávník sečeme vhodnou zahradní sekačkou na výšku 2-5 cm dle typu travního porostu. O sečení v hůře dostupných místech na zahradě se postará sekačka strunová. V průběhu celého vegetačního období je potřeba trávu sekat tak, abychom udrželi rovnoměrnou výšku travního porostu. Čerstvě posečený trávník není pouze na koukání, ale přímo láká k procházce bosou nohou, pikniku, dovádění s dětmi, opalování a relaxaci.

Zbavte se nevzhledného mechu a plevele

K tomu nám poslouží selektivní herbicid. Ten trávě neuškodí, ale důkladně zlikviduje plevele, které se v trávníku vyskytují. Herbicid používáme ve formě postřiku dva až tři dny po sečení, protože je důležité, aby plevele měli vidět dostatečnou listovou plochu, přes kterou se přípravek do rostliny dostává.

Hnojení dodá trávě šmrnc

Optimálním řešením, jak dodat trávníku živiny je minerální hnojení. To je odpovědné za ten krásný, sytě zelený vzhled. Trávníková hnojiva aplikujeme alespoň jednou měsíčně ručním rozhozem nebo posypovým vozíkem. Hnojíme nejlépe za sucha a při venkovní teplotě maximálně 25 °C. Poté je potřeba trávník zalít.

Správná péče o trávník nám bude potěchou nejen pro oko, ale i pro pohyb.

Image by Ulrike Mai from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles