Vyberte stránku

Bře 6, 2024

autor:

Jak vybrat elektrickou vrtačku

Současný trh nabízí mnoho druhů a značek elektrických vrtaček. Následující článek se Vám bude proto snažit usnadnit jejich výběr.

Nejdůležitější parametry 

Výkon a příkon

Pro hobby využití postačí vrtačky bez příklepu s výkonem od 450 W a s příklepem od 500 W. Profesionálové by měli zvolit výkon vrtačky bez příklepu okolo 650 W a s příklepem od 750 W výše. V každém případě volte nářadí s výkonovou rezervou. Příkon je výkonovým parametrem ovlivňující maximální počet otáček a krouticí okamžik.

Typ sklíčidla (upínací hlavy)

Vrtačky mají různá sklíčidla. Jedním ze způsobů uchycení vrtáku je sklíčidlo s ozubeným věncem v kombinaci s kličkou pro dotažení. Předností je silnější utažení. Dalším druhem je sklíčidlo „bezklíčové“, které se dotahuje rukou. Bezklíčová sklíčidla jsou dvouplošná a nebo jednoplošná. 

Hmotnost

Těžší jsou vrtačky s příklopem. V současné době koupíte kvalitní značkovou příklepovou vrtačku s váhou 1,5 kg. Pohodlné zacházení zvládnete i s váhou mezi 2–2,5 kg. 

Délka kabelu

Minimální doporučená délka kabelu pro snadnou práci s elektrickou vrtačkou je 2,5 metry. Na trhu jsou k sehnání také s 6metrovým přívodním kabelem. Dosah lze samozřejmě zvýšit prodlužovačkou. 

Balení

Některé elektrické příklepové vrtačky se prodávají s kufrem. Obsahem balení bývají také sady vrtaček i s vruty.

Vrtačka příklepová nebo bez příklepu?

Při výběru je potřeba zvážit, do jakého materiálu se bude vrtat nejčastěji. Pro lehčí materiály stačí přístroj bez příklepu, pro těžší je potřeba vrtačka s příklepem. 

Vrtačky bez příklepu


Slouží k přesnému vrtání například pro nýtování, vrtání otvorů pro závit nebo kolíkování. Vrtačky bez příklepu je určena především pro vrtání děr do dřeva, plastu a kovů. Nemají příklepový mechanismus, což umožňuje lepší umístění výstupní hřídele a tedy větší přesnost. Nebývají vybaveny pomocným držadlem a nelze je většinou upnout do stojanů a držáků. Vrtačky bez příklepu bývají lehké, ale nemají vysoký výkon. Mají vysoký počet otáček, až 3000 ot./min. Pro šroubování nejsou vhodné, postrádají vysoký krouticí moment.

Vrtačky s příklepem 

Elektrické příklepové vrtačky jsou vhodné pro vrtání do tvrdých materiálů, jako je beton, cihla, měkký kámen nebo lehké zdivo. Lze je použít také jako elektrické šroubováky a jejich využití je také pro vykružování nebo s různými nástavci pro broušení. Pro vrtání s příklepem je nevyhnutelné používat správné vrtáky.

Rozdíl mezi příklepovou vrtačkou a vrtacím kladivem

Příklepová vrtačka i vrtací kladivo vypadají na první pohled velmi podobně, ale pracují na jiném principu. Zásadním rozdílem je elektropneumatický příklep kladiva, který je značně účinný než mechanický příklep vrtačky. To je důvod, proč jsou vrtací kladiva používána převážně pro náročné vrtání do velmi tvrdých materiálů. Vrtací kladiva často umožňují i možnost sekání.

Kdy zvolit aku vrtačku a kdy vrtačku elektrickou? 

Akumulátorové vrtačky jsou napájeny z AKU článku, jsou tedy mobilní a nejsou závislé na elektřině. Proto najdou uplatnění především v exteriéru, kde není na dosah elektrické napájení. Nevýhodou je omezená kapacita baterie. 


Elektrické vrtačky jsou vhodné především do interiéru. Díky jejich elektrickému napájení není omezení časové délky provozu, ale je zde závislost na délce napájecího kabelu.

Vrtačku jednorychlostní nebo dvourychlostní?

Jednorychlostní vrtačka 

Jejich jednodušší konstrukce je menší, lehčí a rovněž levnější. Používají se pro méně náročné vrtací práce do dřeva i kovu. Rozsah otáček je 0 – 3.000 ot/min. Vhodné pro jednoruční použití při montážních pracích.

Dvourychlostní vrtačka 

Jsou nejrozšířenější. Dvourychlostní vrtačky jsou výhodné díky vyšším otáčkám, které se využijí při vrtání. 

Image by 16850449 from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles