Vyberte stránku

Bře 6, 2024

autor:

Jak vybrat sekeru aby vám šla práce od ruky?

Sekera byla už od pravěku velmi důležitým nástrojem. Dříve sloužila nejen k přípravě dřeva na oheň, ale především jako bojový nástroj. Hlava sekery byla z kamene a případné topůrko bylo ze dřeva. V dnešní době se sekery vyrábějí z odlehčených, ale velmi kvalitních materiálu a pracovat s nimi je potěšení. My vám v tomto článku představíme asi nejznámější sekery od finské společnosti Fiskars. 

Jedinečné a kvalitní provedení

Díky revolučním změnám v technologiích výroby může společnost Fiskars vyrábět sekery, které si jednoduše zamilujete. Čepel má vybroušené ostří do konvexního tvaru, aby nepodléhala případnému poškození a má zaoblené okraje usnadňují vytažení zaseklé sekery ze špalku. Topůrko je pevné a trvanlivé a jeho konec je potažen měkkým plastem zajišťujícím pevný a pohodlný úchop za sucha i za mokra. Sekery doplňují plastová pouzdra se zámkem, která disponují držadlem pro snadný a bezpečný přenos. 

Fiskars sekera štípací nebo univerzální?

Při rozhodování nastává otázka, k čemu bude Fiskars sekera primárně sloužit? Sekera štípací je robustnější s typickou klínovou čepelí a lehce rozštípne jakýkoliv špalek na první úder. Univerzální sekera je zpravidla lehčí s menší, ne tak výraznou, čepelí a je skvělým pomocníkem při přípravě třísek na podpal.

Fiskars sekera štípací

Pro štípání polen o průměru 20 – 30 cm je ideální volbou Fiskars sekera štípací. Lehké, ale zato velmi pevné topůrko z materiálu FiberComp zajistí pevný úchop a rychlý švih. To pak výborně doplňuje ostrá čepel s 35° úhlem zkosení, které se postará o rozštípnutí polene jedním jediným úderem. Potěší i odolné plastové pouzdro pro bezpečný přenos a skladování.

Jak vybrat správnou velikost štípací sekery?

  • Test délky – Délka topůrka by měla být dlouhá přibližně jako vaše paže.
  • Test hmotnosti – Sekeru byste měli bez námahy zvednout jednou rukou. Těžká sekera má sice razantnější dopad, ale práci s ní by vás velmi rychle unavila.

Fiskars sekera univerzální

Fiskars sekera univerzální je vhodná pro štípání polen o průměru do 10 cm a na kempování, kdy nám stačí pár třísek na podpal. Sekera je dokonale vyvážená a ostrá. Topůrko z téměř nerozbitného materiálu FiberComp má zahnutý konec, který zabraňuje vyklouznutí sekery z ruky. A pro bezpečné přenášení je sekera dodávána s praktickým plastovým pouzdrem.

Na největší polena jedině s Fiskars kalačem

Kalač Fiskars využijete při těžké dřevorubecké práci. Díky tomu, že ho můžete využít i jako klín, skvěle poslouží i při kácení vzrostlých stromů. Speciálně navržené topůrko je vyrobené z odolného a pevného materiálu Fiberglass, neklouže a při práci tlumí vibrace. Široká čepel si bez námahy poradí s velkými špalky a výborně se hodí i na odsekávání větví z kmene stromu.

Speciální řada seker Fiskars Norden

Fiskars Norden, to je mimořádná řada seker s dřevěným topůrkem. Tyto sekery vznikají přímo ve Finsku a jsou inspirovány severskými tradicemi. Topůrko z tvrdého dřeva ořechovníku v sobě spojuje sílu, tvrdost, houževnatost a odolnost proti nárazům. Navíc je chráněno speciálním lakem, proto si po dlouhá léta zachovává svůj jedinečný vzhled. Čepel seker Norden je vyrobena z vysoce kvalitní uhlíkové oceli a potažena speciálním povlakem, který ji chrání před korozí a zabraňuje uvíznutí čepele ve dřevě. 

I sekera potřebuje vaši péči

Dříve než uložíte sekeru do dílny, nezapomeňte z topůrka i čepele odstranit případné nečistoty. Ty by pak mohly způsobit na sekeře rez. Topůrko čas od času ošetřete olejem na dřevo nebo voskem. Aby byla čepel ostrá jako břitva, je vhodné ji před každým sekáním naostřit ostřičem Xsharp. Sekeru skladujte na suchém místě mimo dosah povětrnostních vlivů a přímého slunečního světla. Pečujte o ni tak, aby sloužila nejen vám, ale i po mnoho generací. 

About the autor:

administrator

administrator

More Articles