Počasí se pomalu ale jistě umoudřuje, sníh už roztál a deště stále častěji prokládá intenzivní sluneční svit. Pro každého zahrádkáře se chystá období plné práce, ale také krás probouzející se zahrady. Usnout na vavřínech už se teď nehodí, víte jak má probíhat jarní zavlažování?
Pokud právě řešíte, zda se vyplatí zavlažovat častěji nebo spíše občas a více do hloubky, tento článek je právě pro vás. V podstatě věci hrají v zavlažování roli hlavně faktory čas a množství. Jak má vypadat správná závlahová dávka a kdy ji aplikovat?
Kolik vody použít a kdy zálivku provádět?
Každá rostlina během dne transpiruje, tedy vydává vodu z listů za účelem ochrany proti přehřátí. Pokud je vody nedostatek, může se projevit ve vývoji rostliny a vy tak v konečném důsledku sklidíte například méně plodů. Naše klimatické podmínky bohužel samy o sobě nejsou schopné zajistit každé rostlině dostatek vody. Proti suchu proto musíme bojovat.
Aby bylo zavlažování co nejefektivnější, existuje několik pojmů, které vás ke správnému zavlažování dovedou:
- vláhový deficit – rozdíl mezi tím, kolik vody rostlina potřebuje (vláhová potřeba) a tím, kolik získá z deště a půdy
- závlahové množství – objem vody, který rostlina potřebuje za celé vegetační období uváděné na jednotku zavlažované plochy
- závlahová dávka – objem vody dodaného jednorázovou zálivkou
Informace o ideální zálivce bývají uváděny v milimetrech nebo v litrech na metr čtvereční. V tomto ohledu si stačí zapamatovat vztah 1 mm = 1 l/m². Pokud to převedeme do praxe, závlahová dávka 10 mm představuje 10 litrů vylitých na prostor metr krát metr.
Nejdůležitější doba pro závlahu rostlin přichází během takzvaných kritických období. Pro spoustu rostlin jedním takovým může být i jaro, tak pozor na to!
Jarní zavlažování v praxi: Jak poznat, kdy přidat vodu?
Nutnost zavlažit rostlinu můžeme poznat podle objemu vlhkosti půdy. Zalévat byste měli, pokud tento objem klesne pod 15-20 %, protože při 8-12 % rostlina začíná uvadat. Poměr vody v půdě poznáte i jednoduše za pomocí dlaně. Zkuste stlačit hrudku, když se rozpadne, bude nutná zálivka. Pokud mírně lepí, ale nezvlhčuje ruce, je správně zalitá. Máte-li po stlačení mokrou dlaň, pak rostliny není třeba zalévat.
Na otázku, zda zalévat často nebo občas a víc intenzivně, existuje poměrně přímočará odpověď. Kromě vláhy totiž rostliny potřebují také provzdušněnou půdu. Ideálně tak jarní zavlažování provádějte méně často a do hloubky. Například 10 litrů na jednom metru čtverečním prosákne do hloubky 10 cm.
Pro jarní zavlažování rozhodně budete potřebovat i kvalitní zavlažovač. O těch jsme se rozepsali minule.
Image by Patou Ricard from Pixabay