Když přijde na práci v dílně, rozhodně zazní hned několik slov, které nezkušenému mohou zamotat hlavu. Kutilský slang obecně obsahuje spoustu zajímavých výrazů. Pokud vás kutil požádá o handfajl, víte, co podat?
Vše začíná na ponku, uprostřed vymazlené dílny plné vercajku. Zde kutilové tráví nejvíce svého času a samozřejmě také kreativity. Práci může ulehčit kdejaký bazmek, vliv na lepší prostředí má ale také pořádek
Zpracování dřeva očima kutila
Říká se „dvakrát měř,jednou řež” a proto byste neměli vynechat hned v začátku sviňák. Což o to, pokud pracujete s větší deskou, brnkačka pomůže narýsovat přesnou linii. Jakmile máte naměřeno, můžete se pustit do práce. Rovný řez zajistí třeba fuchšvanc (pila ocaska) nebo katr (rámová pila). Kdo by se ale nechtěl mořit prací, může vše sfouknout za pomoci elektriky. Třeba takový maflík neboli mafl (kotoučová pila) si hravě poradí s jednoduchými tvary.
Jakmile je nařezáno, na řadu přichází úprava. Nahrubo pomůže třeba handfajl (hrubý pilník). K uhlazení velkých ploch to bude chtít ale trochu větší kalibr. Macek (dlouhý dřevěný hoblík) nebo puchobl (hoblík hladík) splní úkol dokonale. Samozřejmě si detaily zaslouží zvláštní péči. S drážkami si poradí nutobl (hoblík drážkovník) a na dodělání menších ploch využijete šlichtfajl (jemný pilník). Pokud máte dílnu opravdu vybavenou, ještě svůj výtvor malinko doladíte. Čím? No přece šmirglem!
Kutilský slang každého dne
Některé části kutilského slovníku jsou poněkud častější než jiné. Například pokud se vydáte za instalatéry, ně vždy se zadaří a možná uslyšíte větu „Stáhnul jsem to na krev, až se strhl vint.“ Co znamená? Šroub byl utažen tak moc, až se strhnul závit. Mezi časté hlášky ale patří třeba také šťáva představující elektrický proud. Pokud budete něco upevňovat, nejspíš použijete gumicuk nebo kurtny. Každý kutil by měl mimochodem mít i kufřík s ořechy.
Tak co, rozumíte řeči kutilů?
Image by Devon Breen from Pixabay