Vyberte stránku

Dub 2, 2024

autor:

Nenechte se zmást! Jak vybrat gola sadu?

Pokud vybíráte nářadí do dílny, rozhodně jste již řešili i nějaké nástroje pro utahování. Existuje jich celá řada, řadí se k nim například i gola sada. Co by měla správně obsahovat a jak ji v konečném důsledku vybrat? Pojďme si společně vysvětlit postup od A do Z.

V současné době se pod názvem gola sada skrývá souprava hlavic a ráčny nebo jiných ovladačů. Z praktického hlediska dostanete celou sadu ke koupi buˇ%dto v plastovém nebo kovovém kufříku. K čemu vlastně slouží? Jednoduše řečeno k utahování nejrůznějších rozměrů šroubů, protože díky hlavicím máte možnost širokého nastavení (samozřejmě v rámci limitů).

Jak vybrat gola sadu?

Pokud bychom hledali rozdíly mezi jednotlivými sadami, vše rozhoduje čtyřhran na ráčně. Podle něj se řídí velikosti hlavic a případně také dalších ovladačů. Na trhu je dnes k dostání hned 5 velikostí čtyřhranů udávaných v palcích:

  • ¼” = čtvrtková ráčna – pro šrouby 4-14 mm
  • ⅜” = tříosminová ráčna – pro šrouby 6-24 mm
  • ½” = půlková ráčna – pro šrouby 10-32 mm
  • ¾” = tříčtvrtková ráčna – pro šrouby 19-55 mm
  • 1 = palcová ráčna – pro šrouby 36-80 mm

Na co při výběru myslet?

Stejně jako u jiného nářadí i u gola sady potřebujete už v úvodu alespoň rámcově vědět, jaké jsou vaše požadavky. Zkrátka zkuste popřemýšlet, co potřebujete s gola sadou utahovat? V garáži rozhodně nejčastěji užijete ½” čtyřhran s hlavicemi. Pokud ovšem holdujete cyklistice nebo vás to občas natáhne k modelařině, raději se podívejte po ¼” čtyřhranu. Co může být praktické řešení, je sada, která obsahuje obě nejčastější velikosti.

Asi jako každého kutila, i vás zajímá životnost gola sady. Rozhodně totiž nechcete koupit ráčnu, která se zlomí po pár utaženích. Tyto rozdíly spočívají samozřejmě v materiálu – chrom vanadiová ocel vs. chrom-molybdenová ocel.

Chystáte se kupovat nářadí čistě do dílny nebo s ním budete i často cestovat? Odpovědí na tuto otázku vyřešíte poslední z hlavních rozdílů v gola sadách. Pokud nářadí často přesouváte, rozhodně myslete na bytelnější kufr, který zajistí, že se vám během cesty neotevře a hlavice nerozkutálí do všech stran…

Autor/ka fotografie: Anastasia Shuraeva: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/silnice-ruce-venku-oprava-9607267/

About the autor:

administrator

administrator

More Articles