Vyberte stránku

Bře 18, 2024

autor:

Zima na zahradě: Opravdu všem aktivitám odzvonilo?

Znovu přichází chladné měsíce doplněné ideálně o sněhovou nadílku. Zima na zahradě ovšem nutně neznamená oddech pro zahrádkáře a kutily. Na co můžete během zimy zaměřit a zkrátit si tak dlouhou chvíli?

Zimní měsíce často pro kutily a zahrádkáře znamenají měsíce, kdy na nějakou chvíli odloží svůj koníček. Že vy nic odkládat nebudete? Řekněme si upřímně –⁠ kdo chce, vždy si něco najde a to zima na zahradě rozhodně nenaruší. Co se tedy dá dělat, respektive by se dělat mělo během zimních měsíců?

Zelený leden? Převeďte představy do reality!

Zelenit se může i v lednu. Sklízet plody své práce totiž rozhodně nemusíte jen na jaře, v létě či na podzim. Jakto? I v nehostinný čas a několik centimetrů pod sněhovou peřinou se daří mrazuvzdorné zelenině, která zvládne z podstaty názvu i teploty pod nulou. Například tak můžete vysadit kadeřávek, růžičkovou kapustu, zimní pór, petržel nebo špenát… Pěstovat se během zimy dá samozřejmě i doma. Můžete zkusit na ranní snídaně vysadit řeřichu nebo pažitku do polévky. Po prvním mrazu každopádně během všeho toho pěstování nezapomeňte sklízet mišpule.

TIP: Zimní zahrady pro celoroční využití. Více informací

Sníh, sníh a ještě jednou sníh

Samozřejmě znovu platí přísloví „všeho moc škodí.” Pokud napadne jen rozumná sněhová pokrývka, nic se neděje a stromy i rostliny by si s tím měli být schopni poradit. Problém ovšem nastává, jakmile nadílka nemile překvapí mohutností. V tu chvíli jej raději ze stromů setřeste a ideálně jehličnany ještě před další vlnou svažte, aby se nepolámaly. Pokud není zem promrzlá, bude potřeba zalévat stálezelené stromy a keře (např. rododendrony, azalky, apod.). Sníh se ideálně snažte udržet na záhonku, aby tvořil přirozenou ochranu proti mrazu. Stačí jej shrnout ze zahrady a shrnout na hromadu na záhon pomocí lopaty.

Když zahrada zvládá, ale příjezdová cesta ne…

Na závěr si pojďme jen rychle probrat pár tipů pro sklízení sněhu. Nejlepší je odklízet hned, když je sníh čerstvý. Pokud ho totiž necháte přes noc zmrznout, ráno budete mít co dělat. V tomto ohledu se vyplatí sníh nechat přes den roztát a během odpoledne naběhnout s lopatou a škrabkou na led a vše vyladit podle představ. Práci si můžete trošku ulehčit i posypem, ovšem ten nevyřeší sněhovou pokrývku navždy. Zkrátka musíte počítat s tím, že krásné vánoce s sebou nesou i trochu práce. To nám ale moc nevadí, co myslíte?

Chystáte se během zimy sázet a pěstovat? Pokud ano, dejte vědět v komentáři, co jste vybrali!

Zdroj: Fotografie od uživatele Jonathan Meyer ze služby Pexels

About the autor:

administrator

administrator

More Articles