Vyberte stránku

Bře 6, 2024

autor:

Co stihnout před zimou? Omladit živý plot!

Také už jste venku potkali první vločky? Přichází nejvyšší čas na zazimování zahrady. Práce před tímto ročním není zrovna málo, i tak byste ale neměli zapomenout na živý plot. Jaké úpravy můžete udělat?

Rostliny, které používáme k tvorbě živého plotu zpravidla dobře snáší řez. Podstatnou informací je, že to platí jak v dubnu, tak v červnu i v listopadu. Jestli tedy máte chuť tvarovat, můžete podstatě po celý rok. K razantnějším krokům můžete ovšem přistupovat až těsně před zimou. Proč?

Až se živý plot uloží k zimnímu spánku

U rostlin nastává v zimě období „vegetačního klidu.” Ve zkratce se uzavírají okolnímu světu – přestávají přijímat živiny a snižují spotřebu světla i kyslíku. V toto období se tak i živý plot stává méně citlivým na změny. Můžete ho přesadit nebo, jako téma článku napovídá, začít omlazovat.

Nebojte se výraznějších zásahů

Pokud plánujete živý plot přetvořit co nejblíže své představě, v období od listopadu do dubna se toho vůbec nemusíte bát. Vezměte za to klidně pořádně tak, aby vám rostlina vyhovovala. Jen dávejte pozor na mráz, rány po řezu by totiž mohli například po ránu omrznout, což rozhodně nechcete.

TIP: Spousta zahradníků v zimě přistupuje k takzvanému zmlazovacím řezu. Ten se provádí ve chvíli, kdy je živý plot příliš vysoký a řídký, že nevyhovuje svému účelu. Nebojte se ho uříznout i na polovic. Jen tedy raději po střihu namažte kmeny antibakteriální mastí, aby nehnily…

Abyste se moc nenadřeli…

Práce s živým plotem může být pro mnoho zahradníků uklidňující kreativní činnost. Pokud ovšem nemáte to správné nářadí, dá pořádně zabrat. Doporučujeme se proto poohlédnou po akumulátorových nůžkách, které si dle výkonu umí poradit i s tlustými kmínky. Hlavně ale nabídnou vysoký komfort práce a dají prostor vašim představám.

Jak poznáte, že se povedlo?

Stručně řečeno – změny se projeví až na jaře. V tu dobu se totiž živý plot probudí zpět do života a v několika málo okamžicích se změní v zelenou kouli. Pokud se tak stane, máte vyhráno. Keř by měl být ideálně hustý a zdravě zelený. I zde oceníte kvalitní akumulátorové nůžky, protože pokud bude střih neostrý, listy mohou nepěkně reznout. Pokud bude keř po celé své délce málo hustý, paradoxně musíte začít stříhat mnohem častěji a to hlavně okrajové části větví. 

Zdroj: Photo by Markus Winkler on Unsplash

Nezbývá, než popřát hodně skvělých nápadů a ať vám na jaře chlouba zahrady dělá jen radost.

About the autor:

administrator

administrator

More Articles