Vyberte stránku

Bře 17, 2024

autor:

V honbě za úrodou: Jak na jarní řez ovocných stromů?

S příchodem jara čeká na každého zahrádkáře velká výzva. Probudit zahradu si žádá hromadu práce, mezi kterou spadá také řez ovocných stromů. Jak si s ním poradit?

Výhodou jarního řezu je rozhodně koruna bez listí. Díky tomu totiž uvidíte i větvičky, které byste například za pár měsíců již nezaregistrovali. Navíc díky lysé koruně si dokážete lépe představit její budoucí tvar. Na jaře se také strom lépe zotaví a budou přes léto dělat radost ať už svým tvarem nebo později také chutnými plody.

Kdy a s čím začít?

Řez ovocných stromů se zpravidla provádí v době, kdy již nehrozí silné mrazy, ale strom samotný ještě nezačal rašit. V tomto období totiž dojde ke zrychlenému hojení ran, které vzniknou přívě řezem případně střihem. Někdy se stane, že správnou chvíli nestihnete a strom začne rašit. Pak už není vhodné řezat, protože se tím zbytečně plýtvá růstové energie, kterou do nových výhonků vložil.

Velkou většinu ovocných stromů řežeme v březnu a počátkem dubna samozřejmě s ohledem na počasí. Výjimky ovšem tvoří višeň a třešeň, které řežeme až počátkem léta. 

Ještě než začnete ovocné stromy s vervou ořezávat, vyplatí se myslet na nástroje. Abyste si práci co možná nejvíce usnadnili a současně co nejméně ublížili rozespalému stromu. Vyplatí se kvalitní nářadí. Ať už jde o nůžky nebo pilky, nám se osvědčilo nářadí Fiskars.

Jak na jarní řez ovocných stromů?

Řez jabloně a hrušně

U mladých stromků odstřihněte všechny přebytečné spodní větve před rozvětvením koruny. Následně stačí vybrat vedoucí větev a zbylé z koruny odstřihnout. Důležité v tomto ohledu je, aby terminální větev nevycházela ze středu kmínku. Nakonec necháte 3-4 silné postranní větve, které za očkem zkrátíte asi na polovinu délky.

Řez meruňky

Zde je cílem co nejvíce kalichovitá koruna, do které bude mít slunce jednoduchý přístup. Bude tedy zapotřebí hluboký řez. Z tohoto důvodu u meruněk nenajdete terminální větev. Vždy dbejte na to, aby střih nebo řez proběhl co možná nejblíže větvi, aby špalíček nezahníval. Odstranit je potřeba slabé postranní větve a následně zkrátit zbývající do jedné roviny. Starší stromy pak mají ještě jednu zvláštnost, vyplatí se u nich totiž odřezávat konkurenční pupeny a nechat jen jeden.

A jak to vypadá s jarním řezem u vás?

Image by Manfred Richter from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles