Vyberte stránku

Bře 25, 2024

autor:

Na ostří nože: Který vybrat a neříznout se?

Na první pohled poměrně jednoduchá věc, v realitě ale může způsobit pár vrásek na čele. Jak vybrat nůž, aby vám bezpečně sednul? Jak vybrat nůž, aby manipulace s ním byla co nejefektivnější? Ať už hledáte pracovní nebo kuchyňské nože, tento návod se vám bude zaručeně hodit.

Představte si situaci, že odjíždíte na pustý ostrov a s sebou si můžete odvést jen jedinou věc. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, předpokládám, že nůž byla minimálně jedna z možností. Jako lidi nás ostatně provází už od chvíle, kdy naši předkové poprvé použili odštěpek pazourku ke krájení masa…

Anatomie, ergonomie: Jak vybrat nůž?

Nože si za léta své existence prošly intenzivním vývojem až do dnešní podoby. Nejčastěji jsou vyvedené v ideální oceli a mohou nabídnout bezkonkurenční ostrost i smysluplnou životnost. Záleží ale i na něčem dalším? Samozřejmě, že ano!

Bezpečnost vždy v hlavní roli

Nožů existuje hromada a často se liší hlavně svým využitím. Pokud si ovšem hodláte jeden koupit domů, měli byste už na první dobrou poznat, zda je bezpečný či nikoli. Pořezat se přece nechcete, jak tedy vybírat? Příkladem mohou být nože Mikov, které nabízí kvalitní rukojeť, jenž umožňuje pevný úchop a zároveň neklouže. Pojďme si jednotlivé části nožů ale rozebrat detailněji:

  • Čepel –⁠ má ostří, hřbet (občas se využívá jako druhé ostří) a špičku resp. hrot. Prodloužení čepele do rukojeti se podle šířky nazývá buď stopka (stejně široká jako čepel) nebo trn (pokud je užší).
  • Záštita –⁠ nachází se jen u některých nožů jako předěl mezi čepelí a rukojetí
  • Rukojeť –⁠ místo, za které nůž držíme a kudy mu udáváme sílu i směr. Může být z rozdílných materiálů než z jakých je vyroben zbytek nože.

ZAJÍMAVOST: U skládacích nožů nenajdete rukojeť. Říká se jí totiž střenka.

Proč zmiňuji jednotlivé části nože? Jednoduše proto, že každý dobrý nůž musí být vyvážený. Kromě váhy jednotlivých komponent ovšem záleží i na ergonomii. Nůž se musí především dobře držet, rozhodně se v tomto ohledu nevyplatí ustupovat designu. Zkrátka zkuste zvolit ten, který vám nejlépe padne. Pamatujte, že vás s ním čeká minimálně několik desítek hodin práce, tak dbejte na to, abyste si je bezpečně užili.

Kolik nožů vlastně potřebujete?

Otázka, na kterou byste měli znát odpověď sami. Určitě záleží na úhlu pohledu. Například se říká, že v kuchyni si běžná domácnost vystačí se čtyřmi případně pěti noži, které se až následně doplňují o různé speciální. Právě v tomto ohledu může být vaše výbava dost unikátní –⁠ existují nože čistě kuchyňské a pak i nože na různé pracovní aktivity, zkrátka fantazii se meze nekladou…  I nože Mikov se chlubí širokým portfoliem. Mimochodem, věděli jste, že jsou stále původem z Česka?

Při výběru se vyplatí dbát zejména na bezpečnost. Ostatní atributy berte v potaz až s jistotou pevného úchopu.

Image by Martin Vorel from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles