Vyberte stránku

Bře 9, 2024

autor:

Začínáme s řezbářstvím I. díl

Milujete vůni dřeva a vaši domácnost zdobí celá řada ručně vyřezávaných dekorací? Sníte o tom, že byste si jednou tajuplné řezbářské řemeslo zkusili sami osahat? Vězte, že se nejedná o takovou fušku, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro začátek si plně vystačíte s kouskem dřeva a několika tradičními nástroji. V řezbářství totiž dodnes hraje moderní elektrické náčiní jen okrajovou roli a naprostá většina výrobních procesů využívá starou dobrou ruční práci.

Dláta, pořízky a hoblíky, a ještě mnohem více

Jestliže se chystáte zřídit vlastní řezbářskou dílnu, nejste si možná jisti, co budete potřebovat. S běžným kutilským nářadím si nevystačíte a ke slovu se dostane celá řada speciálních pomocníků. Pojďme se tedy nyní společně podívat, kteří z nich by ve vaší sadě neměli chybět.

Naprostým základem je kvalitní dláto – speciálně tvarované ostří z oceli uchycené na plastové nebo dřevěné rukojeti. Snadno se ovládá a materiálem proniká jako nůž máslem. Hlavní roli sehrává nejen při prvotním tvarování neopracovaného kusu dřeva, ale i u tvorby otvorů a zarovnávání povrchu. Ve spojení s praktickými paličkami zvládnete přebytečné třísky odstranit rychle a zároveň šetrně.

Chcete napodobit slavné středověké řezbářské umění? Sáhněte po dvouručním noži, označovaném jako poříz. Zaoblená ocelová čepel odebírá třísky přesně podle potřeby, takže snadno vypracujete i ty nejtitěrnější detaily. Jelikož je práce s pořízem fyzicky náročná, dbejte vždy na adekvátní naostření nože.  

Kdo by neznal hoblík? Využijete jej tehdy, když je zapotřebí dřevo náležitě zarovnat a uhladit. Povrch svého uměleckého díla tak zbavíte třísek, které by se mohly zabodnout do rukou. Potřebujete ve svém zhotoveném kousku vyvrtat otvor pro zavěšení na stěnu nebo připevnění ozdob? S ruční vrtačkou, někdy zvanou kolovrátek, tak učiníte snadno a rychle. Nůž vniká kroutivými pohyby do útrob materiálu a vytváří v něm pravidelné a čisté otvory.

A co když dřevo nechcete odřezávat či odsekávat? Jemnější práci zajistíte pomocí rašple – dřevařského pilníku, jehož prostřednictvím potřebnou vrstvu snadno a rychle odstraníte.

K čemu ale všechny nástroje budou, když nemůžete opracovávaný kus dřeva pořádně přichytit? Pracovat na kolenou nebo podlaze zkrátka není úplně to pravé ořechové. Věnujte proto odpovídající čas výběru vhodné hoblice či řezbářské upínce.

Jak vybrat dřevo?

Zkušení řezbáři dobře vědí, že ne každý druh dřeva lze snadno opracovat. Za vhodné se obecně považují listnaté stromy jako ořech, dub, buk, třešeň, javor, buk, jasan či exotický eben. Vůbec se nesnažte opracovávat jehličnany, z jejich nerovného dřeva plného smůly a třísek nikdy nevyčarujete nic dobrého.

Zdaleka nejvhodnějším druhem je ale lípa. Její dřevo je velmi měkké, poměrně rovné a hladké, díky čemuž se snadno opracovává. Na nástroje nemusíte při práci zbytečně tlačit; nehrozí tak třepení ani vznik třísek. Teprve po získání dostatku zkušeností byste měli přikročit k opracování dalšího typu dřevěného materiálu.

Zajímá vás, proč je řezbářství vhodným řemeslem pro děti a mládež? Chcete vědět, kterými výrobky se vyplatí začít, pokud nemáte žádné zkušenosti? Odpovědi na tyto i další otázky naleznete v následujícím díle tohoto seriálu.

About the autor:

administrator

administrator

More Articles