Začátek letní sezóny je obdobím úklidů kolem baráku, chalupy aj. Proto jsme si dnes pro vás připravili vysokotlaké čističe. Na trhu jich můžeme nalézt nepřeberné množství a pro laika je těžké se ve výběru zorientovat. My vám poradíme, jaké typy tlakových myček jsou pro vás nejvhodnější a co vše zvládnou.
Proč potřebujete vysokotlaký čistič?
Vysokotlaký čistič je určen na odstranění nečistot. Usnadní a urychlí vám práci při čištění dlaždic, dlažby, chodníků, zahradního nábytku, plotů, bazénů, auta nebo třeba zahradních strojů. Se správným příslušenstvím můžete dokonce vyčistit okapy nebo uvolnit ucpaný odpad. A to vše za použití minimálního množství vody, než jaké byste za normálních okolností spotřebovali.
Vysokotlaký čistič s tlakem do 120 barů
Tyto malé vysokotlaké čističe s tlakem od 100 do 120 barů jsou lehké a snadno přenosné. Dokáží spolehlivě vyčistit podlahu na terase, sekačku, zahradní traktůrek nebo kolo od nečistot. Pozor však, tyto vysokotlaké čističe jsou sice lacinější, ale mají omezený nejen tlak, ale i dobu fungování a především výbavu. Zpravidla mají menší a kratší hadice a jsou vybaveny pouze jednou tryskou.
Vysokotlaký čistič s tlakem do 150 barů
Vyšší verze vysokotlakých čističů s tlakem od 120 do 150 barů obsahují většinou větší výbavu. Mohou být například doplněny o nádobku na chemické příměsi. To oceníte především při čištění auta nebo dřevěných teras, kdy se k tomuto účelu prodávají speciální šampóny. Čističe jsou také vybaveny dvěma tryskami a delší hadicí.
Vysokotlaký čistič s tlakem 150 barů
Nejvyšší třída hobby vysokotlakých čističů nabízí tlak 150 barů a výš. Tyto poloprofesionální wapky jsou vybaveny nádržkou na chemické příměsi, dvěma nástavci a tím nejdůležitějším, navijákem hadice napevno připevněnému přímo ke stroji. To nám velmi usnadní a urychlí práci.
Doplňky
Pokud nám nestačí standardní výbava vysokotlakého čističe, můžeme k němu dokoupit příslušenství. A vybírat je rozhodně z čeho. Můžete si opatřit různě veliké a tvarované kartáče, sadu na čištění trubek, prodlužovací násady, pěnovací trysky, autokartáče, nástavce na mytí střech, okapů i skleníků a mnoho dalšího. Představíme vám několik vychytávek, které lze pořídit.
Krtek
Krtek, nebo-li čistič trubek, je 8-9metrová hadice, která má na konci mosaznou kuličku. Stačí ji napojit na jakoukoliv myčku, vložit do potrubí a následným tlakem vody s ní můžete hravě vyčistit dřez, vanu a všemožné odpadní potrubí.
Tryska zahnutá a rotační
Tryska zahnutá nám umožní vyčistit i hůře dostupná místa. Rotační tryska je vybavena rotujícím bodovým paprskem, s jehož pomocí snadno odstraníte i velmi odolné nečistoty, jako jsou například povrchy porostlé mechem.
Tryska pěnovací
Potřebujete nanést pěnu na mytí aut, obytných vozů, lodí, motorek nebo speciální přípravek k ošetřování kamene či fasád? Není nic snazšího než k vysokotlakému čističi připojit pěnovací trysku. S tou rychle a rovnoměrně nanesete čisticí prostředek tam, kam potřebujete.
Kartáče
S měkkým mycím kartáčem snadno vyčistíte větší venkovní plochy, jako je zahradní nábytek či venkovní žaluzie. Díky ochrannému kruhu, který se nachází po obvodu kartáče, je zajištěna ochrana povrchu před poškrábáním při čištění. Kartáč rotační má všestranné využití a je ideálním pomocníkem při mytí kapoty auta.
Sací hubice
Sací hubice po připojení k pistoli tlakového čističe může sloužit jako čerpadlo pro odsávání povrchové vody. Proto tlakovou myčku nemusíte napojovat ke kohoutku a zároveň si vysušíte třeba cestičky.
Jaké jsou vhodné čisticí prostředky?
Při práci s vysokotlakým čističem používáme čisticí prostředky s nízkou pěnivostí, které jsou ekologicky nezávadné. Na výběr máte čističe podle způsobu použití. Jiné se používají k mytí aut a fasád, další na odstranění mechu nebo čištění dřeva či kamene. Pro lehké znečištění vám postačí univerzální pěnové čističe. V případě silné a odolné nečistoty použijte čističe alkalické.
Image by Hannes Edinger from Pixabay