Pamatujete si na ten den, kdy se vám nechtělo vstávat, ale soused se rozhodl vrtat celé dopoledne? Tak už to v panelovém domě někdy chodí. Jak ale svým sousedům ulehčit trápení a sobě dopřát pohled na nový obraz nebo televizi na zdi? Stačí být připraven!
Už jste si někdy při ranním poslechu sousedova hluku z vrtačky řekli: „Proč mu to trvá tak dlouho?!” Pokud ano, hned vám dám odpověď. Vrtání do panelu totiž není zdaleka to samé jako vrtání do dřeva nebo zdiva. Jde o velmi tvrdý materiál, u kterého může nepoučený stát dlouhé minuty a trápit vrtačku bez jakéhokoliv výsledku. Naopak zkušenému práce zabere jen chvilku. Důležité je totiž vědět, jaký stroj a vrták použít…
Jaké nářadí zvolit pro vrtání do panelu?
Proč to sousedovi tolik trvalo? Běžnou vrtačkou do panelu uděláte leda důlek. Proto je o něco lepší se poohlédnout po příklepové vrtačce, která s výsledkem trošku zamává. Mechanický příklep, který jí pomáhá se lépe chytit do zděné stěny nebo kamene ji ale stále nemá dost síly na vrtání do panelu. Jde to, ale ztuha.
Na vrtání do panelů se totiž více než vrtačky používají kladiva. Ať už jde o běžnější vrtací kladivo nebo o kombinované kladivo (kromě vrtání umí i sekat), rozhodně si práci značně urychlíte a uděláte méně škod na zdi samotné i na psychickém zdraví sousedů. Opravdovým hráčem první ligy je ale elektropneumatické kladivo. Nabízí o několik tříd výkonnější elektropneumatický příklep, takže panel není žádná překážka.
Podtrženo sečteno, pro domácí kutily a všestrannou práci se hodí nejvíce kombinovaná kladiva, který jsou lehká a jednoduše se s nimi manipuluje. Pokud se chystáte ale například rekonstruovat dům či chalupu, rozhodně vybírejte nářadí se silou úderu alespoň 2,5 J. Pouze sekací nebo pouze vrtací kladiva ocení spíše profesionální řemeslníci na konkrétní úkony.
TIP: Jak vybrat elektrickou vrtačku?
Nezapomeňte vybrat správný vrták!
Nejčastěji se setkáte s upínáním nástrojů SDS Plus, zvlášť tedy potom u elektropneumatických kladiv. Drážky v tomto typu upínání umožňují rychlou výměnu nástroje bez použití vrtáku a navíc brání vrtáku v protáčení. Jen pozor, zda má váš nástroj také momentovou spojku – spojení s vrtákem je tak pevné, že vám kladivo v případě zaseknutí může slušně zakroutit rukou. Momentová spojka umí stroj vypnout nebo nechat proklouznout, čímž vás jakožto pracovníka ubrání.
TIP: K některým typům kladiv se dá dokoupit i výměnná hlavička pro upnutí běžných vrtáků s válcovou stopkou, kterých máte v garáži plno.
Myslete na to, že na vrtáku se rozhodně nevyplatí šetřit – když koupíte levný, velmi rychle se opotřebuje a stejně budete muset pro další. Dražší vrták samozřejmě nabídne ale také větší přesnost, rychlost a bezpečnost práce.
Přeji, ať se vám renovace nebo nový obraz na zdi líbí a práce vám jde od ruky!