Vyberte stránku

Bře 6, 2024

autor:

Praktický pomocník v domácnosti – aku šroubovák

Zná to asi každý, není měsíc, kdy by se nemuselo doma, na chalupě nebo na zahradě něco opravit, přišroubovat, smontovat, dotáhnout či povolit šroubek. Jsou opravy, kde nám postačí běžný šroubovák, ale proč si neulehčit a neurychlit práci s aku šroubovákem? Ten za nás odvede skvělou práci a navíc zvládne i to, na co nám běžná síla nestačí.

Na co si dát při výběru aku šroubováku pozor?

Před výběrem aku šroubováku si nejprve rozmyslete, jak často a do jakého materiálu budete chtít šroubovat a kolik do něj chcete investovat. Pro běžné šroubování či montáž nábytku vám bohatě postačí levnější modely. Ovšem ty dražší bývají vybaveny příslušenstvím, které při práci ocení nejeden kutil. 

Správná velikost

Šroubovák by vám měl skvěle padnout do ruky. Některé jsou těžké nebo mají příliš širokou rukojeť a práce s ním by mohla být obtížná, obzvláště pro ženy.

Kroutící moment

Kroutící moment udávaný v Nm určuje sílu s kterou aku šroubovák šroub povolí nebo utáhne. Při šroubování do měkkého materiálu je točivý moment menší než při šroubování tvrdém. Pokud ale budete šroubovák používat s různými materiály, doporučujeme zakoupit model, u kterého lze kroutící moment zcela libovolně nastavit.

Motor

Zajímejte se i o motor aku šroubováku. Ten může být uhlíkový nebo bezuhlíkový. Klasický uhlíkový elektromotor je sice cenově dostupnější, ovšem trpí na opotřebení a různé poruchy. Motor bezuhlíkový má důkladnější a kvalitnější zpracování a lépe využívá energii z baterie. Proto nám baterie při práci déle vydrží.

Ke kvalitnímu aku šroubováku patří i kvalitní baterie

Pokud si pořídíte aku šroubovák, rozhodně nezapomeňte přikoupit i kompatibilní kvalitní baterii a nabíjecí stanici. A vybírat je rozhodně z čeho. Baterii vybíráme podle jejího typu, výkonu a napětí. Můžeme zvolit mezi NiCd, NiHm nebo Li-Ion články. Výkonnostně se prodává baterie v rozmezí 7,6 – 36 V, avšak pro běžnou činnost bohatě postačí článek o výkonu 12 V. Napětí pak představuje výdrž aku článku na jedno nabití a uvádí se v ampérhodinách. Nejoblíbenější a v dnešní době nejpoužívanější jsou lithium-iontové baterie, které mají vyšší kapacitu, méně trpí na samovybíjení a jsou lehké. Nevýhodou je však jejich vyšší pořizovací cena. Nabíjecí stanici doporučujeme zvolit s indikátorem, který vás informuje o aktuálním stavu chodu či nabíjení aku šroubováku.

Tip: Pořiďte si baterie rovnou dvě a nemusíte při práci čekat, než se jedna z nich dobije. 

Oblíbené příslušenství u aku šroubováku

  • LED osvětlení, díky kterému vidíte vždy tam, kde šroubujete.
  • Praktický kufřík pro uskladnění a pohodlný přenos aku šroubováku i s příslušenstvím z místa na místo.
  • Sada bitů, díky které zašroubujete jakýkoliv šroub. V sadě naleznete bity křížové, ploché, vícezubé, torxové a šestihranné.
  • Regulátor otáček snadno přizpůsobí šroubování do materiálu, s kterým pracujete.
  • Šroubováky s příklepem umožní vrtat do zdi.
  • Šroubování v hůře přístupných místech ulehčí úhlový a excentrický nástavec.

Tak s chutí do toho a půl je hotovo.

About the autor:

administrator

administrator

More Articles