Ať jste řemeslníci nebo domácí kutilové, rozhodně byste měli vědět, co umí oscilační bruska. Jedná se o neuvěřitelně praktický kus nářadí, kterému může jen málokteré skutečně konkurovat. Co umí, kde ji použijete a hlavně, jakou si vybrat?
Nedávno jsme si ukázali na základní elektrické nářadí, které by rozhodně mělo mít místo v dílně. Nyní jsem se rozhodl zabrousit více do detailu a rozklíčovat praktické kousky, které toho umí mnohem víc, než jejich název napovídá. Pohodlně se usaďte, představím vám, co je to oscilační bruska!
Ve zkratce, oscilační bruska umí zastavit hned několik prací v různých oborech. Nebojí se řezání, broušení, škrábání ani pilování. Záleží jen na tom, jaký typ nástroje do ní zrovna upnete…
Jak funguje oscilační bruska?
Nápadně připomíná úhlovou brusku, ovšem s rozdílem, že upnutý nástroj se neotáčí. Kouzlo totiž zastává kmitání, resp. oscilace. Nepatrná oscilace (okolo 3°, asi 1-2 mm) probíhá velmi rychle (20 000+ otáček za minutu) a právě rychlost hraje roli v agresivnějším dopadu na materiál.
TIP: Brusky, které nabízí menší oscilační úhel pracují plynule a často i s větší precizností.
Odkud pochází přezdívka multifunkční nářadí?
Pokud se bavíme o multifunkčním nářadí, rozhodně by měla zaznít některé využití v reálných situacích. Oblibě se oscilační bruska těší například na stavbách, kde se často používá k dělení sádrokartonových desek nebo k dočišťování po hrubých stavebních pracích. Brusné nástavce v tomto ohledu umí efektivně odstranit omítku a zbytky materiálů (např. cementu, malty, betonu, nátěru, apod.).
Bruska s řezacím nástavcem umí pomoci v každodenní domácnosti například s úpravou zárubně dveří nebo přizpůsobením rozměrů podlahových lišt. Můžete díky ní také upravovat nábytek – například vyříznout otvor pro zásuvku…
Příslušenstvím můžete brusku proměnit i v účinný nástroj pro práci s plasty, barevnými kovy nebo sklolaminátem. Zvládnete s ní i jemné zabrušování a leštění, což využijí například modeláři nebo šperkaři.
Jak vybrat oscilační brusku?
Aku vs napájená ze sítě
Řekněme si upřímně, že všestrannější bude spíše bruska akumulátorová. Moderní technologie již zajišťují smysluplnou sílu i výkon akumulátoru, které skoro dohání síťové napájení. Ovšem pokud plánujete s bruskou pracovat převážně v dílně/servisu na hodně specifických a na výkon náročných úkolech, pak rozhodně volte síťovou variantu.
Otáčky a kmity
Při výběru se rozhodně nezapomeňte zaměřit na možnost plynulé regulace otáček nebo předvolby počtu kmitů nástroje. Díky zvolení vhodného počtu kmitů totiž budete schopni nastavit nástroj přesně pro materiál, se kterým pracujete.
- vyšší hodnoty kmitů – řezy do tvrdých materiálů (kov, dřevo)
- nižší počet kmitů – řezy do měkkých materiálů (plast, apod.)
Výhodné sady s příslušenstvím
Roli při výběru může hrát také nabízené příslušenství v sadě, ve které vám bude bruska nabídnuta. Sady jsou si ve většině případů velmi podobné a nabízí už z principu věci všestranný výběr. Ovšem rozsah se může lišit. Myslete tedy na upevňovací systém nebo rychlovýměnný systém, který bruska nabízí a klidně se zeptejte, kolik příslušenství existuje, jak je drahé a zda není náročné se k němu v našich podmínkách dostat.
Myslím, že nezbývá nic jiného, než dodat – ať to brousí, řeže, škrábe nebo piluje!
Image by Michael Kauer from Pixabay