Vyberte stránku

Bře 10, 2024

autor:

Začínáme s řezbářstvím II. díl

V prvním díle našeho seriálu o řezbářství jsme pojednávali o nástrojích, které by ve vaší dílně neměly chybět. Pro začátek jsme také doporučili snadno opracovatelné lípové dřevo. Následující řádky zasvětíme důvodům, proč se vlastně řezbářství věnovat, a jak může toto řemeslo posloužit rozvoji mladých lidí. Zasvětíme vás také do základních pracovních postupů a doporučíme výrobky, kterými byste měli začít.

Od displeje počítače k manuální práci

Bojujete neustále se svým dítětem, které tráví dlouhé hodiny u displeje počítače? Rádi byste jej alespoň trochu zasvětili do tajů řemesel? Chcete náležitě rozvíjet jeho jemnou motoriku? Právě řezbářství se možná stane tím vhodným koníčkem.

Dřevo je pro děti atraktivní již od útlého věku. Jednak je z něj vyrobena valná většina hraček, jednak neustále dráždí jejich neomezenou fantazií. Obyčejný špalek se může rázem proměnit v meč, pušku nebo zvířátko. Proč tedy ratolesti neukázat, jak z něj oblíbený předmět skutečně vytvořit?

Stačí trocha vhodné motivace a mladého člověka inspirujete k tomu, aby dřevo zkusil opracovat. Zejména menší děti rády tvoří, a pokud jim vysvětlíte postup, dohlédnete na jejich bezpečnost a vybavíte odpovídajícím náčiním, s radostí opustí svět blikajících obrazovek. Na rozdíl od celé řady jiných řemesel je navíc řezbářství relativně bezpečné. Nešikovnost mívá za následek maximálně řeznou ránu nebo třísku zabodnutou v kůži. Jaký rozdíl oproti těžkým poraněním způsobeným elektrickými nástroji.

Od nejjednoduššího po nejsložitější

Odmala vás fascinují legendární indiánské totemy a rádi byste něco podobného umístili na svou zahradu? Nedisponujete ale zatím dostatkem zkušeností a s řezbářstvím teprve začínáte? Zpomalte a pro začátek zvolte snadnější úkoly, na kterých si nacvičíte správnou techniku.

Naprostým začátečníkům doporučujeme volit jednoduché tvary typu lžíce nebo misky s menším množstvím detailů. V prvé řadě je totiž důležité naučit se používat jednotlivé druhy nářadí a zjistit, s jakou silou na ně tlačit. Pustíte-li se zhurta do monumentálního projektu, s největší pravděpodobností neuspějete, což vás může odradit od další práce. Vždyť i z oné misky nebo lžíce budete mít velkou radost, bude se přeci jednat o vaše vlastní dílo.

Jak pracovat se dřevem

Prvním náčiním, které uchopíte do rukou, je dláto. V naprostých začátcích se vyplatí zvolit několik hlavních variant tohoto nástroje, s nimiž se naučíte pracovat. Sadu lze postupně rozšiřovat, když zjistíte, že je řezbářství tím pravým koníčkem. Ale k čemu vám bude sestava čítající desítky pomocníků, když se po několika měsících rozhodnete řemeslo pověsit na hřebík?

Správná práce se dřevem má několik podstatných pravidel, jimiž se musíte řídit. Materiál ubírejte po menších vrstvách. Snížíte tak riziko třepení a vzniku třísek, ačkoliv u některých druhů dřeva se tomu úplně nevyhnete nikdy. Řez veďte po létech, případně příčně. Půjdete-li proti létům, dřevo se bude bránit a vy musíte počítat s nerovnostmi.

V dalším dílu seriálu vás seznámíme s bohatou nabídkou dlát a poskytneme praktický návod, jak se v ní zorientovat.

Image by ha11ok from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles