Vyberte stránku

Bře 11, 2024

autor:

Jak se zorientovat ve světě dlát?

Právě otevíráte třetí díl našeho seriálu věnovaného světu řezbářství. V předcházejících částech jsme se zabývali náčiním, které by nemělo chybět ve vaší dílně a základním pracovním postupům. Dnes si vezmeme na paškál zdaleka nejdůležitější nástroj každého řezbáře – dláto. Pod jediným názvem se totiž skrývá bohatá paleta nářadí s různými úkoly. Pojďme se teď na ně společně podívat.

Hlavní role patří plochým dlátům

Pouštíte se do prvotního, hrubého opracování kusu dřeva? Sáhněte po plochém dlátu s dlouhou a rovnou čepelí. Vzhledem k robustnímu zpracování jej lze využít v kombinaci s dřevěnou paličkou. Úběr materiálu tak bude rychlý a přesný. Na trhu naleznete modely o šířce ostří od 3 do 50 mm. Vybírejte podle druhu a velikosti opracovávaného dřeva.

Tvoříte figuru s velkým množstvím detailů a nerovností? Vybavte se hraněným rovným dlátem, jehož čepele jsou po obou hranách zkosené. Úběr materiálu bude sice menší než u jejich rovných protějšků, dostanete se však s nimi prakticky kamkoliv. Uplatnění naleznou také při tvorbě truhlářských spojů. Šířka ostří se u dostupných modelů pohybuje v podobných relacích jako u plochých dlát – mezi 3 a 50 milimetry.

Speciální úkoly svěřte dlátům prohnutým

Druhou významnou skupinu řezbářských nástrojů tvoří dláta prohnutá. Jelikož jsou určena na poněkud jemnější práce, obvykle nastupují až ve druhém sledu. Důležitou roli sehrávají zejména prohnutá dutá dláta. Vyrábějí se v šířkách od 5 do 40 mm a jsou určena pro vysekávání kulatých či zaoblených otvorů.

Prohnutá dláta úhlová (někdy označována jako rohová) potom použijete při finalizačních pracích. Pomohou zarovnat pravoúhlé rohy otvorů a začistit okraje dlabů. Vyrábějí se v úhlovém rozmezí od 25 do 30 stupňů dle tvrdosti dřeva. Čím měkčí materiál, tím větší úhel broušení.

Jak správně vybrat dláto?

Na tomto místě již byste měli být alespoň trochu rozhodnuti, jak řezbářství pojímáte. Jedná se o kratochvíli na pár volných večerů, nebo celoživotní vášeň? Kvalita nástrojů totiž stoupá úměrně se zvyšující se cenovkou. S náčiním za několik stovek sice bude možné efektivně pracovat, nikdy však nedosáhnete adekvátní přesnosti a práce bude celkově náročnější. Nepříliš kvalitní ocel navíc nevydrží ani silnější náraz do suku. 

Za opravdu kvalitní náčiní nezřídka zaplatíte i tisíce korun, s jejich vlastnostmi však budete spokojeni. Úběr materiálu bude přesný a životnost čepelí z legované oceli při správné péči mnohem delší. Podepřete proto své rozhodnutí odůvodněným postojem k řemeslu. Jestliže jste si jisti, že budete se dřevem intenzivně pracovat i za několik měsíců či let, není důvod, proč zůstávat u neznačkových pomocníků.

Sady nejen pro začátečníky

Myslíte si, že praktické sady několika dlát za výhodnou cenu jsou určeny pouze začátečníkům a zkušený řemeslník by se měl poohlížet spíše po samostatných modelech? Potom vězte, že tomu tak úplně není. V současné době totiž i přední výrobci řemeslného náčiní nabízejí soupravy určené profesionálům. Jen je třeba vždy poctivě zkontrolovat, zda pamatovali na vše podstatné. Nezřídka totiž nějaký ten důležitý kousek chybí a je nutné jej za odpovídající finanční obnos dokoupit.

About the autor:

Pavla Zimmermannová

Pavla Zimmermannová

Jsem autorem webu Handzone, kde sdílím tipy pro domácnost, zahradu a životní styl. Na webu najdete rady pro údržbu domácnosti, péči o zahradu a kreativní DIY nápady. Cílem je pomáhat čtenářům ušetřit čas a energii a vylepšit každodenní život. Handzone je místo plné inspirace pro váš domov i zahradu.

More Articles