Vyberte stránku

Čvn 3, 2024

autor:

Malování pokoje II: Pusťme se do práce

V minulém článku jsme se věnovali pracím, které předchází samotnému malování pokoje. Očistili jsme stěny pokoje od nečistot, přikryli jsme podlahu a zbylý nábytek, poradili si s plísní, zadělali díry po hřebíčkách a napenetrovali zdi. Dnes si povíme, co vše budeme potřebovat k samotnému malování, aby nám šla práce od ruky a zdi byly beze šmouh.

K malování budete potřebovat:

  • štětec plochý a zárohák
  • váleček s rukojetí
  • nádobu na barvu
  • stírací mřížku
  • odhodlání a pečlivost

Vyberte ten správný odstín 

Výběr interiérové barvy, kterou hodláme vymalovat daný pokoj, je velmi důležitý. Barva ovlivní celou atmosféru v místnosti, působí na naší náladu, opticky zvětší nebo zmenší pokoj, dokonce ovlivní i pocitovou teplotu v pokoji. Tmavé barvy vytvoří pocit tepla, útulnosti, harmonie a bezpečí. Světlé barvy pokoj zase provzdušní, opticky zvětší a rozsvítí.

Z jakých interiérových barev můžeme vybírat?

Disperzní barvy

+ cenově přijatelné

+ odolné proti otěru za mokra i za sucha 

+ dobře ředitelné

+ nízká prodyšnost

– nevhodné pro alergiky

Akrylátové barvy

+ odolné proti oděru

+ vodou ředitelné

+ dlouhotrvající odstín

+ vysoká paropropustnost 

Vinylové barvy

+ vyšší pořizovací cena

+ výborná kryvost, stačí jeden nátěr  

+ snadno omyvatelné

+ dobrá paropropustnost 

+ vhodné na omítky s vyšší vlhkostí

Latexové barvy

+ lesklý povrch

+ vysoká otěruvzdornost

+ vysoce kryvé

+ snadno omyvatelné

+ vhodné pro alergiky

– nízká paropropustnost

Kolik barvy budete potřebovat?

K výpočtu plochy pro malování vám poslouží jednoduchý vzoreček. Plochu stěny nebo stropu vypočítáte vynásobením délky a šířky dané zdi. Například stěna o délce 6 metrů a šířce 4 metry má plochu 24 m²: 6 * 4 = 24.  Plochu celé místnosti poté zjistíme sečtením ploch všech stěn + stropu.

Jde se malovat

Při malování pokoje začněte nejprve detaily, jako jsou místa kolem zásuvek a vypínačů, plochy okolo rámů oken, bodových světel, zárubní a po obvodech stěn. K tomu vám poslouží plochý štětec a štětec zárohák. Jen buďte pečliví a důkladně otírejte přebytečnou barvu ze štětce, aby vám netekla po rukou a zbytečně jste se nezašpinili. Zbylé velké plochy vymalujte válečkem a to v pořadí strop a poté svislé stěny. Uvidíte, že vám práce půjde od ruky.

Tip: Válečkem nanášejte barvu v pohybu tvaru písmene M nebo V. Barva se krásně rozprostře a vy se vyhnete nevzhledným šmouhám.

Je nutná další vrstva barvy?

Kolik bude potřeba nátěrů záleží na zvoleném odstínu barvy a podkladu. Syté interiérové barvy je potřeba nanést alespoň ve dvou vrstvách, naopak světlým odstínům obvykle postačí nános v jedné vrstvě. Než nanesete další vrstvu barvy, nechte stěnu zaschnout po dobu alespoň 3 hodin. 

A na závěr

A když máte hotovo, opatrně odstraňte papírovou pásku a fólii přikrývající podlahu. Barvu nechte několik hodin zaschnout v dobře větratelné místnosti. Teprve poté vraťte nábytek, rozmístěte poličky a pověste obrázky zpět na své místo.

Photo by Malte Luk: https://www.pexels.com/photo/person-holding-paint-roller-on-wall-1669754/

About the autor:

administrator

administrator

More Articles