Vyberte stránku

Bře 6, 2024

autor:

Jaký je rozdíl mezi PZ a PH šrouby /vruty/ a bity

Rozdíl mezi PZ a PH šrouby /vruty/ a bity

Nabídka vrutů i bitů je rozmanitá. Zaměříme se na dva nejznámější a nejpoužívanější typy – PH a PZ. 

Vruty nepotřebují matici a dříve byly nesprávně označovány jako šrouby. V současné době jsou většinou samořezné a snadno je zavrtáme do dřeva nebo jiného materiálu. Vruty můžeme zašroubovávat pomocí ručního šroubováku, AKUšroubováku, případně vrtačkou, do jejichž upínacích hlav upevníme odpovídající bity.

V případě nesprávné volby bitu hrozí „vyskočení“ z hlavy vrutu a možnost snadného nasazení bitu do drážky a tím způsobené problematické používání elektrického nářadí. Díky kříži v hlavě vrutu můžeme bit-šroubovák do vrutu snadno nasadit. 

Křížové hlavy šroubků – vrutů se liší. Známe dva základní typy PH a PZ. Jim musí odpovídat i bit. 

Druhy vrutů:


Vruty typu PH /Phillips/ 

PH typ j nejrozšířenější. Je používán především domácími kutily. PH typ se nejčastěji používá do vrutů na sádrokarton. Jedná se o jednoduchý kříž v hlavě vrutu, kterému musí odpovídat i bit nebo šroubovák. Při nevhodné volbě typu bitu zdeformujeme vrut k nepoužití. Dosedací plocha je klínová. 

Vrut PH byl vyvinut jako inovace šroubů se zastaralými plochými hlavami s jednou drážkou.  

Vruty typu PZ /Pozidriv/ 

Tento typ hlavy vrutu se vyskytuje na vrutech určených k používání do dřeva. PZ typ je technicky promyšlenějším systémem. Základní kříž hlavy vrtu je opatřen mezizářezy, tím se lépe využívá rozložení síly. Bit rovněž lépe drží v hlavě vrutu. 

Profil Pozidriv je vylepšením jednodušší hlavy vrutu typu PH. Hlavu vrutu tvoří dva kříže přesazené o 45°. Přídavný kříž je užší než druhý a rovněž není tak hluboký. Bit tak lépe „sedí“ v hlavě vrutu.

Obvyklými materiály pro výrobu vrutů jsou ocel a nerezová ocel. Ocelové vruty bývají obvykle pozinkované a obaleny žlutou nebo modrou ochrannou vrstvou.

Křížová drážka Philips (vlevo) a Pozidriv s hroty odpovídajících křížových šroubováků

Image by Сергей from Pixabay

About the autor:

administrator

administrator

More Articles