Když se rozhodnete, že televize bude vypadat lépe připevněná na stěně a nad ní by mohl viset obraz, rozhodně vás čeká nějaké vrtání. Domácí kutilové se při něm ale musí mít na pozoru. Existují pravidla a vrtáky do zdi, které je třeba znát. Pojďme si o nich říct víc.
Vrtáky do zdi bývají nejčastěji vyrobené z legované nástrojové oceli. Samotná ovšem a nemusí na různé typy zdiva stačit a proto se na její špičce setkáme s připájenou destičkou ze slinutého karbidu. Často se těmto vrtákům přezdívá „vidiové.”
Pozor na upínací stopky
Důležitou roli při výběru vrtáku do zdi hrají upínací stopky. Úplně ty nejběžnější válcové se často používají v elektrických případně akumulátorových vrtačkách. Vhodné jsou především pro lehčí vrtání. Válcová stopka se totiž může sklíčidle pohnout. Naopak u stopek SDS je tomu zabráněno tvarem, čímž jsou odolnější a připravené i na náročnější výzvy.
Jak bezpečně vrtat do zdi?
Při úpravě domácí výzdoby a obecně vrtání do zdi je důležité dát pozor i na nářadí, které držíte v ruce. Každý kutil by totiž měl znát jeho sílu, respektive alespoň základní pravidla.
Zdi s plnými cihlami
Při vrtání do plných cihel by mohl příklep na vrtačce způsobit praskliny. Pokud si tak chcete ulehčit práci, raději sáhněte po kvalitnějším vrtáku.
Zdi s dutými cihlami
Jakmile tušíte, že budete vrtat do zdi s dutými cihlami, okamžitě vypněte příklep. Zde už jde opravdu o nebezpečí, na kterém se shodují i statici. Příklep u vrtačky totiž rozbíjí vnitřní přepážky v cihle. Při více navrtaných dírách si tak zaděláte na velký problém. Práci si tak raději opět ulehčujte spíš kvalitním vrtákem.
Sádrokarton
Speciální materiál zdiva vyžaduje i speciální vrták. Můžete použít i ten stávající, ovšem pravděpodobně se to podepíše na vzhledu díry. Do sádrokartonu se vrtá ideálně s vrtáky na kov.
Image by Michael Schwarzenberger from Pixabay