Nezáleží na tom, zda jste profesionál nebo volnočasový kutil. Elektrické nářadí totiž může usnadnit práci každému a rozhodně nestojí rozpočet projektu. Poradíme, po čem se poohlédnou během vybavání dílny.
Doba se posunula. Zatímco dříve se vše muselo dělat ručně, případně s pomocí primitivních mechanických nástrojů, dnes stačí vytáhnout elektrické nářadí a v mžiku je hotovo. Pomoc rozhodně ocení každý kutil, čím více ušetřeného času, tím více nápadů spatří světlo světa. Po čem se podívat?
- Vrtačka
Při vybavování dílny vám rozhodně nesmí chybět. Samozřejmě ale není vrtačka jako vrtačka. Pojďme se v nabídce trochu zorientovat:
- Vrtačky s kabelem vs. aku vrtačky
Zatímco kabel nabízí stálý výkon, čímž je schopen mnohem těžší a časově náročnější práce, aku vrtačky zase užijete když přijde na mobilitu. Záleží na podmínkách, ve kterých pracujete. Na zahradě rozhodně bude praktičtější aku.
- Příklepová vrtačka vs. vrtačka bez příklepu
Opět záleží na požadavcích. Vrtačka bez příklepu je skvělá, pokud se chystáte vrtat do měkkých materiálů, jako je dřevo. Vrtačky s příklepem, který lze samozřejmě vypnout a zapnout, ovšem zvládnou kromě toho navrtat například i kámen.
- Vrtací šroubovák vs. elektrický šroubovák
Při sestavování skříní rozhodně oceníte pomoc elektrického šroubováku. Vrtací šroubovák je o něco silnější a ve své podstatě funguje jako aku vrtačka. Samozřejmě s tím rozdílem, že přidává funkci dotahovacího momentu a nestrhne tedy závit šroubu.
- Pila
V dílně se neobejdete ani bez kvalitní elektrické pily. Díky ní bude práce se dřevem o to rychlejší. Může být řetězová nebo kotoučová, v každém případě dejte pozor na ergonomii a protiskluzové rukojeti – bezpečnost především.
- Hoblík
Pokud milujete práci se dřevem, rozhodně oceníte elektrický hoblík. Na trhu jich najdete spoustu s nejrůznějšími příkony. Pro domácí použití vybírejte ideálně v rozmezí 700 – 1000 kW.